poniedziałek, 10 listopada 2014

W poszukiwaniu Głosu...

Uwielbiam mądre książki. Książki z morałem, przesłaniem, które "zmuszają" do refleksji i przemyślenia pewnych spraw. "Głos" Michała Bogdanowicza i Julii Cybis adresowany jest do młodszego pokolenia, ale i dorosły wyniesie z niej dużo mądrości.Jest to bajka, która opowiada o Małym Wodniku, który urodził się niemy. Od urodzenia nie mógł wydobyć z siebie żadnego dźwięku. Nawet nie zakwilił przy porodzie. A dlaczego? A dlatego,że Wielki Rozsyłacz Głosów z roztargnienia zagubił gdzieś paczkę z jego głosem.

Mały Wodnik jednak nie zaakceptował takiego stanu rzeczy i wyruszył w podróż w poszukiwaniu go.  Po drodze nie było łatwo. Wodnik się bał. Napotykał różne przeszkody i strachy, jednak się nie poddawał i szedł dalej. Po drodze trafiał w przeróżne miejsca. Odwiedził Czarodzieja Wciąż Zajętego, Krainę Mędrców,  Krainę Głupców. Niestety ani Czarodziej ani żaden z mieszkańców wymienionych Krain nie był w stanie pomóc małemu Wodnikowi. Maluch był zdany sam na siebie. Mimo, że był załamany, że chciało mu się płakać, to nie poddawał się i szedł dalej na północ. Nie przestawał wierzyć, że odnajdzie swoją zgubę. Jak myślicie, jak kończy się ta historia? Czy Mały Wodnik odnalazł w końcu to, czego szukał? Oczywiście!
Historia udowadnia nam, że uporem i determinacją warto dążyć do celu. Nie wolno się poddawać, nawet gdy jest nam ciężko i źle. Nasze poświęcenie znajdzie odzwierciedlenie w efektach i spełnimy marzenia, osiągniemy postawione nam cele. Ogromnie często nawet My- Dorośli, o tym zapominamy. Poddajemy się. Z lenistwa, z braku odwagi czy sił, odpuszczamy, choć doskonale wiemy, że nagroda za poświęcenie byłaby cenna.
Bardzo bym chciała, aby moi synowie nigdy nie myśleli w stylu : "Nie mogę. Nie umiem. Nie dam rady". Marzę o tym, by wierzyli we własne siły, by mieli wysokie poczucie własnej wartości, które pomoże im w pokonywaniu życiowych trudności, bo tych niestety spotkają  w życiu ogrom. Czasem musi być pod górkę po to by później mogło być z górki.
Książka jest wyjątkowo magiczna, tajemnicza. Pokazuje nasze życie jako wędrówkę, dzięki której rośnie nasz bagaż doświadczeń - tak jak tobołek Wodnika.

"Głos" to 36 stronicowa książka w twardej oprawie. Każda strona jest pełna prostych, przykuwających wzrok ilustracji autorstwa Julii Cybis

Znajdziecie tę bajkę m.in tu: Głos - wydawnictwo Ezop

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie. Chętnie poznam Twoją opinię.